Gerçek kişilerin TC kimlik numarası varsa tüzel kişilerin de Mersis numarası vardır. Peki Mersis numarası nasıl bulunur?

Gerçek kişilerin TC kimlik numarası varsa tüzel kişilerin de Mersis numarası vardır. Peki Mersis numarası nasıl bulunur?

Açıklayacağım siteye üye olarak basit bir şekilde tüzel kişilerin Mersis veya vergi numarasını bulabilirsiniz.

Öncelikle https://mersis.gtb.gov.tr/ adresinden sisteme kendi kimlik bilgilerinizle kayıt olup bir şifre oluşturmanız gerekiyor. Bu sayede ticaret ünvanı ile şirketlerin vergi numarası ve mersis numaralarını bulmanız mümkün. Sisteme kayıt olduktan sonra giriş yapmanız halinde ekrandaki firma sorgu sekmesini seçerek firmanın bilgilerini sorgulayabilirsiniz. UYAP Avukat Portal’dan dava açarken mersis numarası ile davalıyı sisteme kayıt ederseniz, mahkeme veya icra dairesindeki UYAP ekranından şirketin güncel adreslerine, taşınmaz ve araç bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca taşınmaz ve araç haciz işlemlerinde vergi numarası ile çok daha sağlıklı bir şekilde şirketlerin malvarlığını sorgulamanız mümkün olacaktır.

Faydalı olması dileğiyle Av. Fırat ARAS-İstanbul Barosu-54152

Yazar hakkında

Avukat Fırat ARAS administrator

1982 yılında Adana'da doğmuştur. 2005 yılından beri hukuk sektöründe çeşitli mahkemelerde görev yapmış, 2015 yılından itibaren İstanbul Barosunda serbest avukatlık yapmaya başlamıştır. Hukuk eiğtiminin yanı sıra İşletme ve iktisat dallarında lisans eğitimi almıştır.

Bir cevap yazın